Kerti naplók

Kerti naplók

Magaságyás a veteményesnek

2019. augusztus 16. - Kéktúra

Zöldségek nélkül nincs kert - szerintem. Vagyis van, ami díszkert, de értelmet egy kertnek a zöldségek adnak, az élelem. Nincs is finomabb a saját magunk termesztette zöldségeknél, gyümölcsöknél. Az az öröm, amit az aratáskor érzek, az semmihez sem fogható.

Az udvarnak csak bizonyos részei kapnak elég fényt, így egy veteményes létrehozásához nem volt túl sok opció. Hátul fák ölelik körbe az udvart, a szomszéd telek határán pedig az előző posztban említett hatalmas juhar áll, és ezek mind-mind jelentősen árnyékolnak, ami a hőmérséklet szempontjából kedvező. Viszont a zöldségeknek napfény kell, sok-sok napfény.

A homokos talaj inkább a mediterrán fűszernövényeknek kedvez, illetve pl. mondjuk a vadvirágoknak, szóval a kevésbé igényes növényeknek. Ezért jött az ötlet, hogy készítsünk egy magaságyást, a legideálisabb helynek a sövény melletti sávot néztük ki. Ez az ágyás dél-nyugatra néz, elég sok napfényt kap. Nagyjából 50-60 cm-t hagytunk a sövény mellett, hogy körbejárható legyen az ágyás és a sövényt is lehessen nyírni. A szélessége 1 m lett, általában ez a klasszikus ajánlott szélesség, hogy mindent el lehessen érni, mert pl. egy másfél méteres ágyás közepére már nem ér el a kéz, és a magaságyás lényege egyebek között az, hogy nem taposunk rá, nem tömörítjük a földet, ezáltal nagyon klassz, laza szerkezetű marad, míg egy sima ágyás ásás ide vagy oda, a belépegetések miatt összetömörödik.

4 nm lett a végső területe, 4x1 m. Akác ágyásszegélyt szerettünk volna hozzá venni, de a google által feldobott cég, hiába rendeltük meg a szegélyt, csak halogatta a szállítást és mentegetőzött, hogy valami gond van a beszállítóval, míg végül 2-3 hónap után meguntam a dolgot és az OBI-tól rendeltem valami vegyes ágyásszegélyt, nem tudom, milyen anyagokat használtak hozzá. Összesen 10 m-re volt szükség.

Ezeket akác lécekkel szögelte egymáshoz Ábel, aki megint jött segíteni, miután kiástuk a földet olyan 1 ásó mélységben és külön halomba lapátoltuk. A terv az volt, hogy nagyjából 10 cm mélyre ássuk be a szegélyeket, így olyan 30 cm lóg ki a földből. Legalulra geotextil került, ezt rászögeltük a szegélyre. Komposzthalmot hoztunk benne létre, az aljába fanyesedéket, ágakat, gallyakat tettünk, erre jött érett komposzt, egy vödör friss konyhai zöldhulladék, aztán jó sok virágföld, elkeverve a kiásott földdel. De még így is elég rendesen lesüllyedt, nem tudtuk feltölteni, igazából annyira nem is zavar. Túl nagy mennyiség kéne bele, és így is működik, csak a szélén lévő palánták nem kapnak elég napfényt. 

A magaságyás elhelyezkedése:

dsc_0408.JPG

És ahogy a magaságyás kinézett az elkészültekor:

43167801_1857245924312163_4082923300307599360_o.jpg

 Miután megcsináltuk, hatalmas öröm és boldogság. Mivel nagyon nem volt mit vesztenem, úgy döntöttem, kipróbálom a "tél alá vetést". És persze jól eltoltam! Nem értettem, mi ennek a lényege. Azt gondoltam, ősz van, hát biztos annak számít, ha ilyenkor ültetünk. De frankón kicsírázott minden, és a fagyok beköszöntével elfagytak, a rukkola megmaradt, de tavaszra olyan keserű lett, hogy szörnyű. Aztán az egyik lakó persze kiakadt, hogy minek szedem ki a rukkolát. Hát mert ehetetlen.

A dughagymát is elültettem ugyanígy, és a zöldhagyma egyébként klassz volt, de a hagymák többsége semmire sem jutott, valamikor most júliusban felszedtem őket, alig nőttek. Úgyhogy se gyorsabban nem szüretelhettem, se nagyobbat.

Szóval a tél alá vetés az igazából az, hogy amikor már nem fognak kicsírázni a magok, akkor ültetünk, és akkor elvileg tavasszal sokkal gyorsabban ki fognak kelni és korábban lesz szüret, mintha tavasszal vetnénk. De nem minden növény alkalmas rá, és pláne az sem jó, ha úgy sikerül az ültetés, hogy utána jön egy kis melegfront és kizöldül az egész. Idén szerintem nem fogok ezzel próbálkozni, persze a saláta az más tészta, van, amelyiket lehet szedni télen is, de ugye az inkább a másodvetés témaköre.

6+ eperpalántát egyébként ültettem ősszel, az teljesen rendben volt. Két fajtát, "Aromas" és "Senga Sengana" palántákat. Az egyik lakó tavasszal odaültetett két karalábét közéjük, hát 2-3 tő így semmire sem ment, mert elnyomták, de most rengeteg indát hozott mindegyik, össze-vissza szaporodtak, úgyhogy jövőre még jobb lesz a termés, remélem. Miután leérett a termés, visszavágtam a leveleket 8-10 cm-re. Az 'Aromas' elvileg júniustól októberig terem, gyakorlatilag talán most lesz a másodtermés, de jónéhány összeszottyadt csak. A "Senga Sengana" májusban érik.

Idén tavasszal nagy igyekezetemben vagy 2-3x veteményeztem, mert kicsit elsiettem a dolgokat február végén.

Kitaláltam a vetésforgót is, ezen a komoly 4 nm-en is szigorúan vettem. Egy részén gyökérzöldségek (roots), másik részén hüvelyesek (legumes), harmadik részén pedig a káposztafélék (brassica) voltak. Esetemben vöröshagyma, retek, borsó, brokkoli, répa, fehérrépa.

A retekkel meg voltam elégedve, két sorba ültettem és klasszul növekedtek. Bár február végén ültettem, csak április második felében kezdett beérni. Sikerült a retekből bio vetőmagot vennem.

retek.png

retek2.png

A retek helyére került május első felében a paradicsom. A paradicsom imádja a meleget, és bátran kijelenthetem, hogy ő érzi magát a legeslegjobban. Azt le is szögezném, hogy én nem permetezek, nem használok műtrágyát, kemikáliákat. Komposzt, trágya szerepel csak az étlapon. Amin gondolkodom, hogy jövőre kipróbálom az alga tápoldatokat, illetve a mikorrhiza gomba tartalmú gyökeresedést serkentőt. De utóbbit inkább csak nagyobb növényekhez, nem palántákhoz.

A paradicsomból sokfélét palántáztam, volt bio paradicsom vetőmagom, Black Cherry, Yellow Pear és a piacon utólag 3 db palántát is vettem. Szerencsére mindegyikből lett gyönyörű növényem, és mostanában érnek is szépen a "gyümölcsök". Annyira lédúsak és finomak! Nagyon büszke vagyok rájuk.

Ami nehézség, hogy ha tehetném, egy kötéllel függeszteném fel őket valami tartószerkezetre, de mivel nincs ilyenem, ezért csak karózni tudom, de az én bambusz karóim elég gyengék és alacsonyak. Úgyhogy kicsit dőlnek oldalra.

Persze nem minden paradicsom fut magasra, de a lényeg, hogy egy stabilabb támrendszer jó lenne. Amit még észrevettem, az egy kis levélsárgulás mostanában. Illetve az egyik lakó mindig úgy locsol, hogy szétvereti a növényeket, és valószínűleg amiatt, hogy nem csak a tövet érte víz, kis repedések jelentek meg a termésen. De amúgy ehető, csak kivágom azt a részt belőle.

Mondjuk ebben én is ludas vagyok, hogy slaggal locsolok, és bizony inkább kannával kéne a paradicsomokat. De a nagy hőségben meg mindenki jobban élvezi a szórófejet...

dsc_0397.JPG

dsc_0398.JPG

dsc_0399.JPG

dsc_0400.JPG

dsc_0401.JPG

Nálunk ennyi  paradicsompalánta bőven fedezi a család szükségletét, a kislányom kóstolgatja, de nem rajong érte, én szoktam reggelihez, vacsihoz enni.

A másik nagy kedvenc a saláta lett. Sokféle saláta magot vettem, de azt hiszem, vagy a "Május királya" vagy a "Kobak" amiből lett sok. Őszintén, képről sem tudom megmondani, a miénk melyik. A lényeg, hogy szabadföldbe ültettem, és kvázi tépősalátának használtam, minden reggel a kiflivásárlás után vittünk fel pár levelet. Aztán júniusban rekordgyorsasággal magzottak fel, meg is keseredtek. Ilyenkor irány a komposzthalom!

Nemrég csináltam másodvetést salátából, kicsit késve, mert így két hónap ki is maradt... ugye ugye, az okosabbak szakaszosan vetnek. Majd jövőre! (szakaszosan  vetni annyit tesz, hogy pár hét különbséggel vetek egy adagot, így folyamatosan lesz zöldségem).

Szóval a másodvetéshez melegtűrő salátákat kerestem, így egy mixet javasoltak a gazdaboltban, "Lollo Rosso" - izgi kis vörös-zöld saláta, "Lollo Biunda" és "Mizuna" tépősaláta mixet. Ezek külön tasakban vannak, 1-1 sorban vetettem és kb 2 nap alatt ki is keltek.

A következő nagy experimentális művem a brokkoli termesztés volt. Kicsi helyre brokkolit? Ugyan-ugyan. Miért ne?! Maximum jövőre kihagyom. Valamikor márciusban ültettem, és azt hiszem, hogy nem a klasszikus "Calabrese" fajtát, hanem a "Romanesco"-t, aminek lime színű virágzata van. Bizony, a bimbókat esszük, mielőtt még virágok lennének. 1 méteres növények lettek nyárra, a szüret várhatóan szeptember-október környéke, de a kapzsiságom miatt (sűrűn ültettem, 10-15 cm-s távokra az 50 helyett), illetve talán a meleg is rájátszott, kettő virágba borult. Azokat kiszedtem, kiritkítottam és most 3 tő maradt, amiknél reménykedem, hogy lesz is belőlük valami, nem csak árnyékolják a többi zöldséget.

dsc_0403.JPG

Ültettem még petrezselymet (vetőszalagosat), sárgarépát, metélőpetrezselymet. Igaz, hogy hosszú tenyészidejűek, de csúfos kudarcnak tartom őket. Olyan kis vékony, kis semmik lettek. Augusztus közepén zöldjük van, gyökerük nulla.

A borsó viszont remekelt, két sorba ültettem, minden szemet még azon melegében megettünk, ahogy leszedtük a hüvelyt. A kislányom befalta a zsenge kis borsókat, máshogy bezzeg nem eszi, haha :).

Kaptam 4 paprika palántát anyósoméktól, azon is kis helyes paprikák növekszenek.

Ami még kudarc, az a "Cavalo Nero", toszkán káposzta, ezt salátának szántam, de szerencsétlen magokat a brokkoli mellé szórtam és mivel a brokkoli még mindig ott trónol, satnyák maradtak. Pedig az kifejezetten téli zöldség, talán ha kihullik a paradicsom a sorból, akkor ültetetek még egyszer.

Spárgát az almafa tövébe ültettem, nem akartam ezzel nyomasztani ezt a kis magaságyást. Illetve vettem articsóka palántát is de azt a virágok közé ültettem, hiszen magas növény, viszont elnyomták a dáliák.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kertinaplok.blog.hu/api/trackback/id/tr9715007710

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása